Infolinia: 83 342 56 81 / 516 46 46 39
e-mail: L@stow.pl

Współpraca dla dobra uczniów i regionu

Zespół Szkół Zawodowych nr 1 oraz Ogólnopolskie Stowarzyszenie Przewoźników podpisały porozumienie, które obliguje obie strony do współpracy dostosowanej do realiów współczesnej gospodarki. 

Celem porozumienia jest uwzględnienie potrzeb regionu, a także zapewnienie odpowiednio wykształconych i młodych pracowników, którzy będą mogli pracować w transporcie drogowym. Porozumienie zobowiązuje do realizacji określonych zadań przez dwie strony. Do zadań ZSZ nr w należeć będzie organizowanie i wspieranie kształcenia specjalistów w zawodach technik spedytor i technik logistyk.

- Szkoła ma również umożliwiać kontakt z uczniami, którzy w przyszłości mogą podjąć pracę w transporcie drogowym, a także pozwolić na promocję szkoleń. Ponadto zobowiązuje się do prowadzenia kwalifikacyjnych kursów zawodowych na potrzeby transportu drogowego – informuje Michał Trantau, rzecznik prasowy prezydenta.

Zadaniem stowarzyszenia będzie pomoc w organizacji praktyk zawodowych, uczestniczenie w organizacji staży oraz prowadzenie prelekcji z okazji Dnia Przedsiębiorcy, organizowanego w Ekonomiku. W grę wchodzą ponadto zniżki przy organizacji szkoleń na prawo jazdy, a także udostępnianie uczniom aut z instruktorem do jazd testowych.

Efekty porozumienia pojawią się jeszcze w październiku. – Porozumienie jest kierowanie do średniej kadry zarządzającej w przedsiębiorstwach, czyli logistyków i spedytorów. To także grupa tzw. analityków transportu, którzy niezbędną wiedzę będą nabywali podczas praktyk. Pierwszy uczeń skorzysta z takiej możliwości już w październiku – wyjaśnia Jarosław Jakoniuk, prezes Stowarzyszenia.

Zadowolenia nie kryje również dyrektor szkoły, który od nowego roku szkolnego uruchomił nowy kierunek technik teleinformatyk. Decyzja była odpowiedzią na duże zainteresowanie przedsiębiorców. – Otworzyliśmy się na potrzeby rynku i od razu zaowocowało to ilością chętnych do podjęcia kształcenia – wyjaśnia Ireneusz Długołęcki.

Inicjatywa cieszy szczególnie prezydenta miasta, który już wcześniej podkreślał, że zależy mu na stworzeniu przewoźnikom dogodnych warunków konkurencyjności i rozwoju swoich firm. Na początku roku poszły za tym konkretne decyzje, gdy bialski włodarz zdecydował się na obniżenie podatku od środków transportowych do stawek minimalnych.

– Bardzo się cieszę że stowarzyszenie i dyrektor wyszli z taką inicjatywą. Zwłaszcza że minister edukacji coraz większą uwagę zwraca na kształcenie zawodowe, a ubiegły rok szkolny był nawet ogłoszony Rokiem Szkoły Zawodowców. W najbliższej perspektywie chcemy pozyskiwać środki unijne na wspieranie szkół zawodowych pod kątem wyposażania ich w niezbędny sprzęt – mówił podczas podpisania porozumienia prezydent Dariusz Stefaniuk.

Współpraca dotyczy także miejskich spółek, które mają oferować zatrudnienie absolwentom. Jak podkreśla Dariusz Stefaniuk, pewność zatrudnienia to jeden z najistotniejszych motywatorów dla młodych ludzi, którzy decydują się na naukę w szkołach zawodowych.

Miasto współpracuje z lokalnymi firmami, aby umożliwić pracę absolwentom szkół i jak najlepiej dostosować kierunki kształcenia do potrzeb przedsiębiorców. Stąd inicjatywa dyrektora Ekonomika i prezesa Stowarzyszenia.


Autor: MP, opr. Izabela Jaroszewska (jaroszewska@biala24.pl)

_____________________________________________________